top of page
Jak przygotować dobrą ofertę handlową?

Jaka powinna być oferta handlowa? Z pewnoÅ›ciÄ… skuteczna. Dla każdej branży, klienta, produktu oferta handlowa bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚a nieco inaczej, jednak jest kilka generalnych zasad, które obowiÄ…zujÄ… zawsze.

 

Ciekawy tytuł

Zacznijmy od tego, że osoby, do których wysyÅ‚amy swoje oferty – bez wzglÄ™du na to czy oczekujÄ… na naszego maila czy hasÅ‚o na stronie nie- sÄ… zajÄ™te i otrzymujÄ… zapewne wiele maili dziennie. Dlatego pierwsza zasada oferty handlowej brzmi – ciekawy tytuÅ‚.

WiÄ™kszość wysyÅ‚anych ofert nawet nie jest czytana, lÄ…dujÄ… w koszu z różnych powodów m.in. nieciekawego/niewyróżniajÄ…cego siÄ™ tytuÅ‚u.

Właściwy adresat

Kolejny bÅ‚Ä…d to wysyÅ‚anie maila na skrzynkÄ™ ogólnÄ… (np. biuro@….., kontakt@….). JeÅ›li nie jesteÅ›my pewni, że obsÅ‚uguje jÄ… ktoÅ›, kogo zainteresuje nasza oferta, nie wysyÅ‚ajmy maila w ciemno. Zdecydowanie lepiej jest poÅ›wiÄ™cić trochÄ™ czasu i zdobyć maila imiennego osoby, która może być naszÄ… ofertÄ… zainteresowana lub bÄ™dzie wiedziaÅ‚a, do kogo jÄ… przesÅ‚ać lub zamieszczać na portalach branżowych.

Znajomość osoby, do której wysyÅ‚amy ofertÄ™

Oferta powinna być kierowana do tych, i których spotka siÄ™ ona z zainteresowaniem. Ta sama zasada obowiÄ…zuje przy wysyÅ‚aniu ofert do Firm- zanim wyÅ›lemy ofertÄ™ musimy być pewni, że jej odbiorca jest naszym potencjalnym Klientem. I tutaj znowu z pomocÄ… przychodzi nam Internet. Na forach tematycznych, czatach można zdobyć wiÄ™kszość potrzebnych informacji.

Oferta to nie poezja – pisz konkrety

  • TytuÅ‚ oferty powinien być ciekawy, powinien wzbudzić zainteresowanie i chęć otworzenia maila lub klikniÄ™cia na link.

  • Kolejna sprawa to pierwszy akapit oferty, który bardzo czÄ™sto decyduje o tym czy oferta bÄ™dzie przeczytana. Tutaj w dwóch, trzech zdaniach powinna siÄ™ znaleźć informacja o produkcie.

  • Z pierwszych akapitów Klient powinien dowiedzieć siÄ™, że to, co oferujemy jest lub bÄ™dzie dla Niego przydatne. CzÄ™sto spotykam siÄ™ z ofertami handlowymi, które peÅ‚ne sÄ… bogatego sÅ‚ownictwa, ubarwieÅ„ i epitetów, jest to bÅ‚Ä…d.

  • Oferta handlowa to nie jest tomik poezji, Klient powinien otrzymać pismo handlowe krótkie, konkretne, napisane zrozumiaÅ‚ym jÄ™zykiem a nie tak, że należy siÄ™ domyÅ›lać co autor miaÅ‚ na myÅ›li

  • Na tym etapie Klienta nie interesuje jak bardzo nowoczesny i wspaniaÅ‚y jest Twój produkt dopóki nie zrozumie, ze za jego pomocÄ… osiÄ…gnie swój cel lub rozwiąże problem.

Jaka korzyść dla klienta?

  • Po przeczytaniu pierwszych akapitów Klient oczekuje, iż w dalszej części uzyska konkretne informacje.  Należy skupić siÄ™ na opisaniu tego, co dokÅ‚adnie oferujesz i zaprezentowaniu korzyÅ›ci, dla Klienta.

  • Wskaż jego mocnÄ… stronÄ™ (np. rasa, tempo wzrostu wydajność, etc).

  • Skupiamy siÄ™ na jednej lub dwóch gÅ‚ównych korzyÅ›ciach. Dla przykÅ‚adu zaprezentujÄ™ przykÅ‚adowe tempo wzrostu, walory w postaci wydajnoÅ›ci rzeźnej:

  • – konkretne parametry .

  • – to inaczej wyróżnik produktu, czyli: dobre wykorzystanie paszy, odpornoÅ›ci na warunki Å›rodowiska.

  • – to inaczej informacja „co Klient z tego bÄ™dzie miaÅ‚” czyli: dostarczenie na miejsce, wyrównane pogÅ‚owie,  etc).

  • W ten sposób Twój Klient wie, co zyskuje kupujÄ…c to, co oferujesz.

  • Należy również dodać informacjÄ™ o cenie lub umieÅ›cić informacjÄ™ o tym, że z każdym Klientem cena negocjowana jest indywidualnie (wszystko zależy od np. iloÅ›ci zakupionych sztuk).

Zakupy bez ryzyka

W tej części oferty dobrze jest podeprzeć jÄ… opiniÄ… kogoÅ› (osoby, lub firmy), kto dokonaÅ‚ zakupu Twojego produktu i może go z czystym sumieniem polecić. JeÅ›li zamieszcza siÄ™ referencje, ważne, aby każda opinia czy referencja byÅ‚a podpisana imieniem i nazwiskiem osoby wystawiajÄ…cej oraz aby Klient mógÅ‚ siÄ™ z NiÄ… skontaktować w razie potrzeby.

JeÅ›li dopiero zamierzasz wejść na rynek, dobrym rozwiÄ…zaniem jest zaznaczanie w ofercie, iż oferujesz Klientowi peÅ‚nÄ… gwarancjÄ™, lecz nie chodzi tu o gwarancjÄ™, która dotyczy serwisu produktu.

Zachęć do zakupu

  • OfertÄ™ handlowÄ… tworzymy po to aby sprzedać konkretny produkt, nie może w niej zatem zabraknąć tzw. „wezwania do dziaÅ‚ania”  np. „ZadzwoÅ„ już teraz, ilość sztuk ograniczona”

  • Lub „Każdego kto dokona zakupu Twojego produktu w przeciÄ…gu 5 dni od daty przeczytania oferty wynagrodzić procentowym rabatem”, albo „Przy zakupie w ciÄ…gu 10 dni od daty ukazania siÄ™ oferty dowóz gratis” możliwoÅ›ci.

  • Ważne jest również, aby Klient na tym etapie nie musiaÅ‚ szukać informacji o tym gdzie i jak kupić. To jest jedna z najważniejszych informacji, która powinna być widoczna na każdym etapie czytania oferty. Dokonanie zakupu nie powinno również wiÄ…zać siÄ™ z wypeÅ‚nianiem czasochÅ‚onnych formularzy, tworzeniem pracochÅ‚onnych kont etc. Takie utrudnienia czÄ™sto zniechÄ™cajÄ… Klientów.

We właściwym czasie

W sprzedaży niezwykle ważny jest czas, w którym oferta trafia do potencjalnego Klienta. Może siÄ™, bowiem okazać, ze zarówno oferta jak i produkt speÅ‚niajÄ… wszelkie oczekiwania Klienta, jednak zakupu Klient może dokonać w kolejnym kwartale. Dlatego warto pamiÄ™tać, do kogo, kiedy i co siÄ™ wysyÅ‚a, aby po jakimÅ› czasie móc siÄ™ Klientowi przypomnieć.

bottom of page