Norma żywieniowa
Ilość składników odżywczych przyjęta na podstawie badań ilość energii, białka i innych składników wystarczająca do zaspokojenia potrzeb żywieniowych praktycznie danego osobnika.
Żywienia zgodne z określonymi w normach ma zapobiec chorobom z niedoboru energii i składników odżywczych, a także szkodliwym skutkom ich nadmiernej podaży oraz zapewnienie produkcji na jak najkorzystniejszym poziomie.
Należy pamiętać, że normy opracowywane są dla grup zwierząt, a nie dla poszczególnych osobników zdrowych.
W norma żywienia może zawierać różne elementy zapotrzebowania np:
-
Zapotrzebowanie bytowe (niezbędne do utrzymania zwierzęcia przy życiu bez zmiany masy ciała i bez jakiejkolwiek produkcji.
-
Zapotrzebowanie na produkcję (np. mleka, przyrost masy ciała, jaj, energii w postaci wykonywanej pracy.
-
Inne dodatki żywieniowe (np. dodatek na rozwój płodu - samice ciężarne, datek na rozdojenie - krowy w początku laktacji, dodatek dla rozpłodników w sezonie stanówkowym.
Dawka pokarmowa
określona ilość paszy, która jest przeznaczona w ciągu doby dla określonej liczby zwierząt. Do właściwej dawki pokarmowej oraz normowania żywienia jest potrzebna szczegółowa znajomość wartości pokarmowej aktualnie posiadanych przez określonego hodowcę różnych pasz.
Preliminarz pasz
Preliminarz pasz - jest to harmonogram zapotrzebowania na pasze dla poszczególnych grup zwierząt w gospodarstwie przy uwzględnieniu ich liczby i rodzaju produkcji. Najczęściej sporządza się na cały rok, dzieląc na dwa okresy żywienia: letni (165 dni) i zimowy (200 dni).
Jego częścią jest bilans paszowy, czyli zestawienie posiadanych pasz z zapotrzebowaniem zwierząt.
